Nasi wykładowcy
Kierownik studiów / kierownik merytoryczny:
Dr Anna Reinholz
Kadrę tworzą specjaliści z różnych obszarów nauk społecznych, przyrodniczych oraz rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.


Od dzieciństwa związana z końmi. W latach 80-tych zawodniczka CWKS Legia Warszawa w skokach przez przeszkody. Od 1989 roku instruktor sportu w dyscyplinie ujeżdżenia i skoków. Zawodnik i sędzia ujeżdżenia, egzaminator Polskiego Związku Jeździeckiego, dyplomowany psycholog zwierząt ze specjalnością stosowana psychologia koni. Zawodowo zajmuje się treningiem koni i jeźdźców. W wieloletniej pracy szkoleniowej łączy klasyczny system treningu sportowego z elementami psychologii, biomechaniki jeźdźca i konia, pracą z ziemi i jeździectwem „naturalnym”. W dorobku pracy trenerskiej ma udział swoich uczniów w ujeżdżeniowych Mistrzostwach Polski Juniorów, Pucharze Polski Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a w dyscyplinie skoków w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski Młodzików. Współpracowała z wieloma trenerami (m. in. Bohdan Sas-Jaworski, Małgorzata Hansen, Jarosław Wierzchowski, Anna Bienias, Elaine Butler, Aleksandra Szulc). Prowadzi blog o psychologii treningu koni „Koniologika”.
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez ponad 20 lat prowadziła firmę doradztwa strategicznego Stratosfera. Od wielu lat, pod marką Dogfulness, pracuje jako behawiorystka psów. Specjalizuje się w komunikacji psów oraz relacjach między psami i ich opiekunami. Regularnie prowadzi szkolenia dla opiekunów psów oraz profesjonalistów, przede wszystkim w zakresie pracy z psami agresywnymi, reaktywnymi i lękliwymi, a także programy mentoringowe dla behawiorystów. W swojej pracy świadomie odchodzi od podejścia opartego na modyfikacji zachowań – koncentruje się na psychologicznych i relacyjnych przyczynach problemów.
Członkini stowarzyszeń COAPE Polska oraz Pet Dog Trainers of Europe (PDTE). Współpracuje z Fundacją Azylu pod Psim Aniołem oraz programem Adopciaki Fundacji Viva!
Licencjatka zarządzania, ekspertka w zakresie kynologii ratowniczej i poszukiwań terenowych. Instruktor Szkolenia Psów Ratowniczych PSP z uprawnieniami do bycia powoływaną jako egzaminator do egzaminowania zespołów poszukiwawczo-ratowniczych PSP, a także instruktor mantrailingu (tropienia użytkowego). Wieloletnia przewodniczka psów ratowniczych, specjalizująca się w pracy w terenie otwartym, z doświadczeniem również w pracy z psami gruzowiskowymi.
Absolwentka licznych krajowych i międzynarodowych kursów i szkoleń specjalistycznych z zakresu pracy psów użytkowych, teorii poszukiwań oraz zarządzania akcjami poszukiwawczo-ratowniczymi – w tym instruktorskiego kursu Lost Person Behavior dr Roberta J. Koestera. Jej wiedza opiera się na solidnych podstawach praktycznych oraz szerokim, interdyscyplinarnym wykształceniu zdobywanym przez lata na seminariach i konferencjach poświęconych neurobiologii, teorii zapachu czy detekcji.
Autorka webinaru Zapach w teorii i praktyce, sędzia Prób Tropowych PL MT i współtwórczyni ich regulaminu.
Zajmuje się jeździectwem od 25 lat. Jest właścicielką ośrodka Pensjonat Lidkowo w którym szkolą się jeźdźcy, a u koni rozwiązywane są problemy behawioralne. Współautorka i założycielka portalu szkoleniowego Pozytywne Jeździectwo. Pionierka i specjalistka w szkoleniu klikerowym koni, która jako pierwsza rozpowszechniała tę metodę poprzez warsztaty i szkolenia. Autorka filmów na temat behawioru i zachowań koni. Wykładała na uczelni Colegium Humanitatis, prowadziła seminaria na Cavaliadzie (2012-2015) oraz współpracowała z Akademią Hodowcy i Jeźdźca (2012-2015). Pracowała również jako anestezjolog w Centrum Zdrowia Konia (2010-2015). Stawia na ciągły rozwój umiejętności trenerskich, współpracując z trenerami z całego świata (m.in. Joe Turner, Gyula Meszaros, Martina Bone, Małgorzata Morsztyn, Jakub Ciemnoczołowski, Katarzyna Ściborowska, Natalia Jasicka-Krugiołka, Jurek Krukowski, Viktoria Pietkiewicz, Katarzyna Łukaszewicz, Beata Fiłonowicz). Patrząc na konie dość łatwo jest jej zrozumieć czego potrzebują i jak chcą żeby z nimi postępować. „Najistotniejszą rzeczą w mojej pracy jest stworzenie przestrzeni, w której właściciel i jego koń znajdą nić porozumienia”.
Lekarz weterynarii, ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w 2015 roku. Niezwłocznie po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w licznych zakładach leczniczych dla zwierząt w Warszawie i okolicy, a od października 2016 roku podjęła studia doktoranckie w obrębie Zintegrowanej Szkoły Doktoranckiej KNOW na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Studia te ukończyła w 2019 roku. Od września 2019 pracuje na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w Pracowni Rozrodu Małych Zwierząt na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego. W 2019 rozpoczęła również Europejską Rezydenturę w dziedzinie Rozrodu Zwierząt (ECAR) pod okiem dr Andrei Munnich. W 2022 uzyskała tytuł specjalisty chorób psów i kotów. Od czerwca 2022 jest członkiem zarządu Europejskiego Weterynaryjnego Towarzystwa Rozrodu Małych Zwierząt (EVSSAR). Jest autorką licznych publikacji z zakresu rozrodu psów i kotów. Bierze czynny udział w licznych konferencjach weterynaryjnych w Polsce i za granicą.
Ukończył studia na Wydziale Psychologii oraz w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest specjalistą w zakresie pracy z małymi dziećmi i nastolatkami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest także certyfikowanym analitykiem zachowania (BACB), prezesem zarządu Fundacji „Wspieranie w rozwoju” oraz superwizorem Polskiej Licencji Terapeuty Behawioralnego. Sprawuje funkcję dyrektora NTPP „Pastelowa układanka”, gdzie jest odpowiedzialny m.in. za opiekę merytoryczną nad programami i zajęciami terapeutycznymi. Jest autorem kilkunastu publikacji, m.in. na temat aktywności eksploracyjnej dzieci z autyzmem, nasilenia objawów autyzmu u wysoko funkcjonujących kobiet i mężczyzn z ASD oraz rozwijania umiejętności społecznych i umiejętności komunikowania się osób z tym zaburzeniem.
Doktorantka w Katedrze Psychologii Zdrowia i Rehabilitacji Wydziału Psychologii UW. Jej zainteresowania badawcze dotyczą szeroko pojętej problematyki zdrowia kobiet, w tym przede wszystkim zjawiska bolesnych miesiączek, powiązanego stresu oraz funkcjonowania poznawczego pod wpływem bólu. Od niedawna zgłębia także problematykę tokofobii. Na zajęciach stara się tworzyć przyjazną i akceptującą atmosferę tak, by każda osoba studencka czuła się bezpiecznie. Prywatnie jest psią mamą Chałeczki, która jest jej dzielną asystentką w sprawdzaniu prac studenckich. Profile ORCID i LinkedIn.
Absolwentka Wydziału Psychologii UW. Zachowaniem i procesami poznawczymi zwierząt zajmuje się od 1999 roku, jako badaczka, trenerka i wykładowczyni. Działa na rzecz lepszego przepływu wiedzy i doświadczenia pomiędzy światem akademickim, a światem praktycznego szkolenia psów. Dużą wagę przywiązuje do wysokich standardów przygotowania zawodowego szkoleniowców.
Jest certyfikowaną instruktorką mantrailingu, czyli tropienia użytkowego (dyplom IMAS Animale NL), ID-trackingu, czyli tropienia na twardych nawierzchniach (dyplom IlMa Global FIN) oraz detekcji i nosework (dyplom K9 PRO PL). Ukończyła Kurs Trenerski Alteri.
Jej przygotowanie zawodowe obejmuje udział w ponad 100 seminariach i warsztatach dotyczących zachowania, dobrostanu i szkolenia psów. Ma doświadczenie w zakresie szkolenia psów tropiących, ratowniczych, wykrywających zapachy, rodzinnych, dogoterapeutycznych oraz Rally-Obedience. Prowadziła też dom tymczasowy przygotowujący psy ze schronisk do adopcji.
W latach 2011-2016 pracowała jako trenerka psów w Centrum Edukacji Kynologicznej ALTO. Od 2017 prowadzi własną szkołę pracy węchowej Scent mAster. Jest współautorką regulaminu Prób Tropienia Użytkowego PL MT, począwszy od jego pierwszej wersji z 2015 roku. Regularnie prowadzi seminaria i obozy pracy węchowej oraz zaprasza do Polski najlepszych szkoleniowców z całej Europy. Stworzyła i prowadzi ceniony kurs instruktorów mantrailingu.
Stworzyła i przez trzy lata prowadziła Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Ochotniczej Straży Pożarnej w Falentach. Wraz ze swoim owczarkiem australijskim Esme zdały egzamin Państwowej Straży Pożarnej dla psów ratowniczych specjalności terenowej klasy 1, dzięki czemu uzyskały uprawnienia do udziału w akcjach poszukiwawczych na terenie kraju i za granicą. Ukończyła kurs Inland Search and Rescue Planning Course (The National Search & Rescue School US Coast Guard and US Air Force USA) oraz certyfikację instruktorską w zakresie planistyki działań poszukiwawczo-ratowniczych Lost Person Behavior (USA).
Od 2003 współpracuje z Wydziałem Psychologii, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu psychologii środowiskowej i psychologii zwierząt w języku polskim i angielskim.
Psycholog porównawczy i ewolucyjny. Swoją pracę dzieli między badania prowadzone na zwierzętach i projekty dotyczące psychologii człowieka. Główne zainteresowania naukowe to ewolucja zachowania (i jego adaptacyjna funkcja), programy badawcze, które reprezentują perspektywę „zoocentryczną” oraz wykorzystanie teorii oferowanych przez biologię ewolucyjną do wyjaśnienia zachowań altruistycznych u ludzi. Wykładowca UW, WSFiZ i SWPS.
Doktora nauk społecznych. Pracę doktorską z psychologii obroniła na Uniwersytecie SWPS w 2023 r. Badaczka specjalizująca się w relacjach człowieka z innymi zwierzętami. Jej zainteresowania naukowe obejmują przemoc wobec zwierząt, wegetarianizm, psychologię moralności oraz terapię i edukację z udziałem zwierząt. Kierowniczka projektu badawczego „The Moral Foundations of Care and Authority and Animal Mind Perception as Predictors of Instrumental Violence Against Animals” finansowanego przez Animal Charity Evaluators (USA). Od wielu lat prowadzi zajęcia oraz kursy terapii, edukacji i wsparcia z udziałem psów i kotów. W ramach zajęć akademickich prowadzi także przedmioty dotyczące relacji z innymi zwierzętami oraz dobrostanu zwierząt.
Absolwentka i wieloletnia pracownica Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, w którym uzyskała wszystkie stopnie naukowe i tytuł profesora, obecnie na emeryturze. W pracy naukowej głównie badała oddziaływania między układami odpornościowym a nerwowym i hormonalnym, w tym szyszynki i melatoniny, zwłaszcza w kontekście zmian dobowych i sezonowych. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, po przejściu na emeryturę aktywnie zaangażowana w propagowanie idei „Ciemnego Nieba”, a zwłaszcza wiedzy o niekorzystnym dla organizmów (ludzi i zwierząt) wpływie sztucznego światła w nocy, zaburzającego funkcjonowanie endogennego zegara biologicznego i jego konsekwencjach. Członkini Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, wyróżniona przez Zarząd Główny Medalem Honorowym im. Napoleona Cybulskiego, przyznawanym osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauk fizjologicznych. Od kilkunastu lat redaktor naczelna popularnonaukowego kwartalnika „Kosmos”, od prawie 150 lat propagującego najnowsze osiągnięcia w naukach biologicznych, adresowanego do studentów i doktorantów, a także do nauczycieli i uczniów szkół średnich o profilu biologicznym.
Psycholog, pracownik katedry Psychologii Różnic Indywidualnych Wydziału Psychologii UW. Była redaktor naczelna czasopisma Nowiny Psychologiczne. Członek redakcji czasopisma Psychologia Wychowawcza. Dyrektor Festiwalu Nauki w Warszawie. Współzałożycielka i współorganizatorka (z prof. Magdalena Fikus) Kawiarni Naukowej w Warszawie. Pełniła szereg funkcji w Polskim Towarzystwie Psychologicznym (m.in. wchodziła w skład prezydium zarządu głównego, była też skarbnikiem PTP). Zajmuje się badaniem rodzin – ze szczególnym uwzględnieniem rodzeństw; psychologią rozwojową – starzeniem; jakością życia. Jej główne zainteresowanie badawcze i publikacyjne to etyka zawodowa. W 2013, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Psycholog, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, wieloletnia wykładowczyni na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie na emeryturze. Nadal prowadzi zajęcia dydaktyczne na UW dotyczące problemów etyki zawodu psychologa oraz psychologii sądowej. Wieloletnia przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zainteresowania naukowe: psychologiczna problematyka agresji, zaburzenia procesu socjalizacji, standardy opiniowania sądowego w sprawach rodzinnych i nieletnich przestępców, etyczne i prawne aspekty wykonywania zawodu psychologa. Współautorka kilku opracowań z zakresu etyki zawodowej, w tym podręcznika Etyka zawodu psychologa. Wydanie Nowe (Wydawnictwo Naukowe PWN 2017).
Magister socjologii (ISNS UW) i psychologii (WPs UW) i absolwentka podyplomowego kursu liderskiego. Od 2008 roku zgłębia wiedzę na temat relacji pomiędzy psami i ludźmi (m.in. pisząc prace magisterskie o tej tematyce i publikując artykuł w recenzowanym czasopiśmie) oraz zawodowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń. W latach 2010-2013 stażystka w Zakładzie Psychologii Zwierząt UW. Współautorka programu edukacyjnego „Uwaga! Dobry pies” (dotyczącego profilaktyki pogryzień), który koordynowała w Warszawie w latach 2011-2016; certyfikowana przewodniczka psa tropiącego (IMAS, Holandia) oraz instruktorka jeździectwa (jej przygoda z końmi sięga lat 90.). Jako psycholog zajmuje się wspieraniem ludzi w budowaniu zdrowych i satysfakcjonujących relacji z psami. Fascynuje ją komunikacja międzygatunkowa i złożoność psiego umysłu. Od 2013 roku prowadzi Centrum Edukacji Kynologicznej Dog Mind – organizuje seminaria kynologiczne (ok. 70 wydarzeń), prowadzi warsztaty, szkoli zespoły tropiące pod marką Scent Mind i pracuje indywidualnie z klientami podczas konsultacji zoopsychologicznych. Prowadzi autorskie kursy trenerskie dla kynoedukatorów (osób pracujących w obszarze Animal Assisted Education) – wiosną 2025 odbyła się dziesiąta edycja. Od 2018 współtworzy Think Tank Tropieniowy (T³), który odpowiada za doskonalenie regulaminu prób tropienia użytkowego PL MT. Stale poszerza kompetencje, zarówno poprzez szkolenia u polskich i zagranicznych trenerów (m.in. Michele Minunno, Illka Hormila, Adriano Pasqaletti, Marina Garfagnoli, Alexa Capra, Andreas Ebert, Valeria Piana, Bart Bellon, Hanna Toivanen, Patricia Spee), jak i dzięki nowym doświadczeniom w pracy z klientami – ma na koncie kilka tysięcy godzin przepracowanych z psami i ich opiekunami. Prywatnie zajmuje się dwoma springer spanielami – Drakkarem i Reją oraz adoptowaną Sneką w typie wyżła niemieckiego.

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2008 r.). Anestezjologią i intensywną terapią zajmuje się od 2008 roku, pracuje w dwóch przychodniach weterynaryjnych na terenie Warszawy (Okulistyczna Przychodnia Weterynaryjna oraz Całodobowa Klinika Weterynaryjna Redline). Od 2009 roku należy do amerykańskiego stowarzyszenia anestezjologów weterynaryjnych AVA (Association of Veterinary Anaesthetists) oraz międzynarodowego stowarzyszenia terapii bólu IVAPM (International Veterinary Academy of Pain Management). Specjalista z dziedziny Weterynaryjnej Medycyny Laboratoryjnej (tytuł uzyskany w 2013 r.). Warsztaty szkoleniowe oraz wykłady z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii anestezjologicznej dla lekarzy weterynarii prowadzi od 2010 roku.
Szczególne zainteresowania znieczuleniem psów o morfotypie krótkoczaszkowym i zaburzeniami kardiologicznymi podczas znieczulenia u tych ras zaowocowały pracą doktorską, którą obroniła w 2016 r., w następstwie czego uzyskała tytuł doktora nauk weterynaryjnych z dziedziny anestezjologii weterynaryjnej na SGGW. Autorka licznych publikacji naukowych i artykułów z zakresu anestezjologii oraz intensywnej terapii anestezjologicznej. Od 2017 roku prowadzi wykłady w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z zakresu anestezjologii oraz intensywnej terapii dla studentów polsko- i anglojęzycznych.
Absolwent Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, magister inżynier zootechnik (2007/2014), technik weterynarii (2002). Prowadzę zajęcia dydaktyczne w Technikum Weterynaryjnym (PCKZ Warszawa) z fizykoterapii, na kursie zawodowym „zoofizjoterapeuta zwierząt towarzyszących” oraz „zoofizjoterapeuta koni”. Jestem prelegentem i organizatorem seminariów, dla hodowców i zoofizjoterapeutów, z zakresu rehabilitacji zwierząt. Prowadzę gabinet rehabilitacji zwierząt w lecznicy weterynaryjnej „Provet”. Jestem autorem poradnika Poradnik Metodyczny Najczęściej Stosowanych Zabiegów w Fizykoterapii Weterynaryjnej Dla Aparatów Firmy EiE. Pozycja aktualnie znajduje się w druku, pojawi się w pierwszej połowie 2020r. Publikacje w czasopismach punktowanych: Wróbel A. 2013. Praktyczne zastosowanie lasera w fizjoterapii weterynaryjnej. Weterynaria w Praktyce, Vol 10, nr 7-8, s. 84 – 87 Bissenik I., Januchta M., Kowalczyk P., Wróbel A., 2013. Zwapnienie w przebiegu zapalenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego u psa. Weterynaria w Praktyce, Vol 10, nr 7-8, s. 84 – 87. Jestem również autorem publikacji w periodykach niepunktowanych (Poradnik Zdrowie, Przyjaciel Pies, Cztery Łapy).
Specjalista chorób koni. Dyplom lekarza weterynarii uzyskała w 2013 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach doświadczenie zdobywała w wielu klinikach w kraju i za granicą, m.in.: w Tullyraine Equine Clinic w Irlandii Północnej, Stiftung Tierärztliche Hochschule Hannover w Niemczech oraz w Equivet Szpital dla koni lek. wet. Paweł Golonka w Gliwicach. W roku 2018 uzyskała tytuł doktora nauk weterynaryjnych broniąc rozprawy doktorskiej Zastosowanie laseroterapii wysokoenergetycznej w leczeniu urazów ścięgien u koni. W 2022 roku uzyskała tytuł Specjalisty Chorób Koni na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, zaś w roku 2024, w murach Alma Mater, otrzymała tytuł doktora habilitowanego za istotny wkład naukowy w dziedzinie medycyny weterynaryjnej Ocena wpływu laseroterapii wysokoenergetycznej na zdrowe tkanki narządu ruchu konia oraz na leczenie schorzeń ortopedycznych koni.
W 2014 roku założyła Gabinet Weterynaryjny dla Koni „PokWet”, którego jest kierownikiem. W swojej codziennej pracy terenowej skupia się na diagnostyce i leczeniu kulawizn u koni, ze szczególnym uwzględnieniem terapii regeneracyjnych, prawidłowych programów rehabilitacji ruchowej i świadomego treningu. Dużo uwagi skupia na edukacji właścicieli koni, pomocy w zrozumieniu biomechaniki i możliwości psycho-fizycznych poszczególnych pacjentów.
Prywatnie ma pod opieką sześć koni, których jest szczęśliwą właścicielką. Miłośniczka długodystansowej turystyki konnej połączonej z rekreacyjnym spędzaniem czasu. Poza stajnią czas wolny spędza w górach uprawiając wysokogórską turystykę wspinaczkową lub na koncertach rockowych.
Pracownicy Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Kumak
Od 2001 roku Kierownik Stacji Instytutu Zoologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Urwitałcie. Jego zainteresowania naukowe to ekologia płazów, ptaków i gadów. Od lat prowadzi badania żółwia błotnego na terenie Warmii i Mazur, które skupiają się przede wszystkim na preferencjach siedliskowych oraz czynnikach ograniczających rozwój populacji na tym terenie.
Od 2001 roku pracownik Stacji Instytutu Zoologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Urwitałcie. Jej zainteresowania naukowe to ekologia płazów i gadów, a przede wszystkim wykorzystanie przestrzeni i czynniki na to pływające oraz wpływ cech osobniczych na wybierane strategie życiowe.